W ostatnich latach wiedza na temat prawidłowej diety zaczęła wzrastać, a tym samym ludzie zaczęli przykuwać więcej uwagi do swoich sylwetek. Poziom tkanki tłuszczowej w naszym ciele nie wpływa jedynie na walory estetyczne – jej nieprawidłowy poziom może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu fizycznym, a nawet psychicznym. Wokół tego tematu urosło wiele szkodliwych mitów, dlatego w tym artykule postaramy się przybliżyć wszystkie najważniejsze informacje. 

Różnice w poziomie tkanki tłuszczowej

Ze względu na różnice w budowie ciał mężczyzn i kobiet, ich poziomy tkanki tłuszczowej znacznie się różnią – u kobiet jest on naturalnie wyższy, gdyż tłuszcz kumulujący się w pewnych partiach ciała (m.in. na podbrzuszu, biodrach, udach czy w gruczołach piersiowych) ma za zadanie ochronę układu rozrodczego i utrzymania równowagi hormonalnej. Zachowanie odpowiedniego poziomu tkanki tłuszczowej eliminuje ryzyko chorób, ale wpływa również na to, jak postrzegają nas inni – atrakcyjność fizyczna a poziom tkanki tłuszczowej to często poruszany temat. Jak pokazują statystyki, najwięcej osób za najbardziej atrakcyjny typ sylwetki uznaje taki, w przypadku której poziom tkanki mieści się w zalecanych normach. Ponadto udowodniono, że osoby z nieprawidłowym procentem tkanki tłuszczowej mają większą tendencję do zaniżonej samooceny i popadania w problemy psychiczne takie jak depresja czy zaburzenia odżywiania.

 Płeć nie jest jednak jedynym czynnikiem wpływającym na różnice w poziomie tkanki tłuszczowej. Poza oczywistymi aspektami takimi jak ilość spożywanych kalorii czy aktywność fizyczna, istnieje jeszcze wiek, poziom testosteronu, rodzaj sylwetki, a nawet nasze pochodzenie! Niektórzy będą mieć zatem większą tendencję do odkładania tłuszczu w poszczególnych partiach ciała, a inni mniejszą. Nie oznacza to, że nie mamy wpływu na naszą sylwetkę, chociaż niektórzy mogą mieć większy problem ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów od innych. Trzeba również zaznaczyć, że bez deficytu kalorycznego nie da się schudnąć. Wiele osób twierdzi, że nie chudnie pomimo deficytu kalorycznego. W takim wypadku warto skontaktować się lekarzem, natomiast największym problemem jest brak świadomości na temat tego, jak dużo kalorii dziennie jest przez nas spożywanych. Statystyki pokazują, że przeciętny Polak zjada dziennie aż 500 kalorii więcej niż deklaruje. Warto również zwrócić uwagę na jakość spożywanych produktów, gdyż sam deficyt kaloryczny to nie wszystko.

Nie warto jednak całkowicie demonizować tkanki tłuszczowej, która jest przecież największym organem w naszym ciele. Tak jak wszystko w ludzkim organizmie, pełni ona konkretną funkcję – produkuje hormony, przechowuje witaminy, wydziela czynniki bioaktywne, odpowiada za izolację biotermiczną i chroni nas przed możliwymi urazami fizycznymi.

Jak obliczyć poziom tkanki ? Jeśli interesuje Was jak zmierzyć poziom tej tkanki zachęcamy do skorzystania z kalkulatora procentu tkanki tłuszczowej dostępnego w internecie i porównania swoich wyników z poniższymi tabelami. Można to również zmierzyć samemu z odpowiednich wzorów, natomiast użycie dedykowanego kalkulatora będzie szybsze. W obu przypadkach trzeba jednak znać swoje wymiary i wagę ciała. 

Mężczyźni – prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej

Poziom tkanki tłuszczowej – tabela dla mężczyzn (na podstawie badań American Journal of Clinical Nutrition)

 NiskiOptymalnyWysoki
20 – 39 lat <8%8% – 19%>19%
40 – 59 lat<11%11% – 21%>21%
60 – 79 lat <13%13% – 24%>24%

Kobiety – prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej

Poziom tkanki tłuszczowej – tabela dla kobiet (na podstawie badań American Journal of Clinical Nutrition)

 NiskiOptymalnyWysoki
20 – 39 lat<21%21% – 32%>32%
40 – 59 lat <23%23% – 33%>33%
60 – 79 lat <24%24% – 35%>35%

Normy poziomu tkanki tłuszczowej u sportowców

Na koniec warto wspomnieć, że w przypadku sportowców powyższe liczby mogą nie być adekwatne. Zazwyczaj w przypadku wysokiej aktywności fizycznej, poziom tkanki tłuszczowej maleje, natomiast wiele zależy od dyscypliny sportowej oraz częstotliwości i intensywności treningów. Stworzenie tabeli z prawidłowymi poziomami tkanki tłuszczowej dla sportowców jest jednak niemożliwe, gdyż pożądany efekt u poszczególnych osób może być bardzo różny – biegacz będzie przecież dążył do zredukowania masy ciała, natomiast zawodnik sumo wręcz przeciwnie. Z tego powodu uprawiając jakiś sport, warto wyszukać informacje na ten temat. Dla wielu osób ważne jest również zagadnienie atrakcyjności fizycznej, a poziomu tkanki tłuszczowej.