Na pewno każdy z nas zastanawia się jak mieć świetną umięśnioną sylwetkę. Niestety czasu na ćwiczenia nie ma za wiele, pogoda za oknem również nie zachęca do wyjścia. Karnet na siłownie właśnie się skończył i wypadałoby go odnowić, ale czy warto? Może znowu nie będzie czasu ani chęci na ćwiczenia.

Rozwiązaniem tych problemów mogą być ćwiczenia wykonywane w domu. Nie potrzebujemy, do tego dużej ilości sprzętu więc inwestycje są praktycznie żadne. Właściwie sprowadzają się do zakupu pary hantli, najlepiej o takiej wadze, dzięki której wykonamy wiele podstawowych ćwiczeń.

Jednym z najlepszych ćwiczeń, które możemy wykonywać w zaciszu naszego domu, biura lub ogrodu jest, wyciskanie hantli nad głowę siedząc lub wyciskanie hantli nad głowę stojąc. Dzięki temu prostemu ćwiczeniu możemy znacząco poprawić swoją sylwetkę.

Jakie mięśnie są zaangażowane w ten ruch?

Wyrzucanie hantli nad głowę siedząc, jest ćwiczeniem, angażującym wiele partii mięśni począwszy od mięśni ramion, poprzez biceps, triceps oraz mięśnie pleców w szczególności mięsień czworoboczny.

Przy wyciskaniu hantli nad głowę z pewnością pracują mięśnie barków i pleców, więc jeśli komuś zależy, na wyrzeźbieniu tych partii ciała to jest to idealne ćwiczenie. Podczas wykonywania wyciskania hantli nad głowę stojąc, dodatkowo napinane są mięśnie pośladków, co może być dodatkowym plusem, aby wykonywać to ćwiczenie właśnie w taki sposób.

Pozycja wyjściowa do tego ćwiczenia

Przygotowując się, do wyciskania hantli nad głową siedząc  musimy zająć odpowiednią pozycję. Bardzo ważne jest, na czym siedzimy. Musi to być stabilne, twarde podłoże, które umożliwi nam poprawne wykonanie ćwiczenia. Bardzo ważne jest utrzymanie prostych pleców. Nogi rozstawiamy szeroko i zapieramy stopy o podłoże. Całe ciało musi być ustabilizowane, aby angażować w ćwiczenie odpowiednie mięśnie.

Przygotowując się, do wyciskania hantli nad głowę stojąc, sprawa jest nawet prostsza. Stajemy na stabilnym podłożu, ważne, aby się nie ślizgać. Rozstawiamy nogi nieco szerzej, czyli w lekkim rozkroku i pamiętamy o prostych plecach.

Wyciskanie hantli nad głowę stojąc – jak ważny jest ten ruch.

Kolejnym istotnym aspektem jest prawidłowe wykonanie ćwiczenia wyciskania hantli nad głowę. Ruch nie może być zbyt szybki lub zbyt wolny, tak jak w przypadku ćwiczeń na orbiterku. Najlepiej jedna sekunda ruch w górę i jedna sekunda ruch w dół. Ruch zaczynamy, trzymając hantle na poziomie barków, następnie wyciskamy nad głowę do momentu gdy, łokcie są lekko zgięte i wracamy do pozycji wyjściowej.

Wskazówki co do ćwiczeń

Wskazówki co do ćwiczeń obejmują przede wszystkim odpowiednią rozgrzewkę. Jeśli chcemy uniknąć kontuzji, musimy zawsze o tym pamiętać. Przed przystąpieniem do ćwiczenia wyciskania hantli nad głowę warto rozgrzać mięśnie ramion, barków i pleców. Pomocne będą tutaj ruchy okrężne ramion. Kolejną wskazówką co do ćwiczeń jest walka z cieniem lub Goblet squat. Jeśli ktoś, jest fanem tego typu rozgrzewki, może dodać sobie lekkie obciążenie w postaci niedużych hantli maksymalnie do 2 kg. lub obciążników na ręce. Warto czasami zainwestować także w rękawice do ćwiczeń, aby nie nabawić się odcisków. Dopiero dobrze przygotowani możemy przystąpić do ćwiczeń.