Młodzi ludzie w dzisiejszych czasach ogromną część swojego dnia spędzają w pozycji siedzącej, zwykle przed ekranem komputera, telewizora lub smartfona. Na szczęście zauważa się również, że coraz częściej młodzież deklaruje chęć trenowania i kształtowania swojej sylwetki również poprzez trening ems. Wielu osobom nasuwa się w tej kwestii szereg pytań. Od ilu lat można chodzić na siłownie? Czy korzystanie z wyposażenia siłowni przez dzieci i młodzież jest w ogóle bezpieczne? Dowiedzmy się.

Od jakiego wieku trenować?

Ćwiczyć może w zasadzie każdy kto wyraża taką chęć – nie ma górnej ani dolnej granicy wieku. Najistotniejsze jest bezpieczeństwo oraz dopasowanie ćwiczeń do osobistych predyspozycji i poziomu wytrenowania. Zwykle zakłada się, że osoby poniżej 15 roku życia powinny ćwiczyć pod okiem osoby dorosłej, a najlepiej wykwalifikowanego trenera.

Wysiłek fizyczny a wiek

Regularne i poprawnie wykonywane ćwiczenia w młodym wieku kształtują świadomość własnego ciała, poprawiają sprawność i wydolność oraz minimalizują ryzyko wad postawy. Ciało człowieka kształtuje się nawet do 21 roku życia, zatem młoda osoba wymaga szczególnie ostrożnie dobranych form ćwiczeń, ciężarów i częstotliwości treningów, ponieważ wszelkie błędy mogą wpłynąć na przyszłe problemy zdrowotne. Źle dobrany trening i niepoprawna technika wykonywanych ćwiczeń skutkują utrwaleniem negatywnych wzorców ruchowych.

Z odpowiednio wyszkolonym trenerem lub fizjoterapeutą maluchy mogą ćwiczyć na specjalnie do tego przystosowanych siłowniach, wyposażonych zwykle między innymi w trampoliny, małe orbitreki, materace, piłki czy drabinki. Takie treningi wzmacniają ciało, poprawią chwytność oraz oswajają dzieci z nieznanymi im dotąd formami ruchu. Trochę starsze dzieci ok. 13-15 lat również mogą skorzystać z wyposażenia takich siłowni. Fajnym rozwiązaniem jest też uczestnictwo w grupowych zajęciach dobranych pod kątem wieku.

Niemal każde ćwiczenie niepoprawnie wykonywane może obciążyć kręgosłup tj. Wyciskanie hantli nad głowę, dlatego jak już wcześniej zostało wspomniane pierwszorzędną kwestią jest konsultacja z wykwalifikowaną osobą i dobrany pod indywidualne możliwości trening. Odpowiednią propozycją dla młodzieży powyżej 15 roku życia są treningi z obciążeniem własnego ciała. Mogą wykonywać je zarówno na siłowni jak i w domu. Będą to na przykład: pompki, przysiady, wykroki czy podciąganie na drążku. To ważne więc, aby zacząć chodzenie na siłownię w odpowiednim wieku. Od ilu lat można chodzić na siłownie?

W jakim wieku zacząć chodzić na siłownię

Wiek 15-17 lat jest idealny do rozpoczęcia swojej przygody z siłownią. Najlepiej, gdyby osoba zainteresowana miała wcześniej do czynienia z kontrolowaną przez siebie aktywnością fizyczną. Osoby poniżej 15 roku życia, chcące korzystać z siłowni, powinny decydować się jedynie na zajęcia organizowane w grupach, dedykowane specjalnie dla młodszych lub delikatny trening z instruktorem. Korzystanie ze sprzętu na siłowni przez dzieci, może być niebezpieczne i szkodliwe dla ich zdrowia, np. dźwiganie ciężarów w młodym wieku mocno obciążać kręgosłup i stawy, z tego względu właściciele siłowni rzadko decydują się na takie ryzyko i uniemożliwiają korzystanie z siłowni osobom czasami nawet do 16 czy 17 roku życia.

Od ilu lat można chodzić samemu na siłownię? 

To od ilu lat można chodzić samemu na siłownie, zależy głównie od wewnętrznego regulaminu klubu fitness, do którego młoda osoba zamierza uczęszczać. Zwykle młodzież, która nie ukończyła 18 roku życia potrzebuje, co najmniej podpisanej deklaracji od prawnego opiekuna. Warto, aby osoba która nigdy nie miała do czynienia z siłownią, niezależnie od wieku na swój pierwszy trening wybrała się z wcześniej przygotowanym planem oraz, aby miała obok siebie kogoś doświadczonego, kto ją poinstruuje jak bezpiecznie korzystać z wyposażenia siłowni. Kluby fitness często również oferują pierwszą konsultację i trening personalny z instruktorem siłowni. A od ilu lat można chodzić na siłownie 2023? Na obecną chwilę przepisy prawne nie uwzględniaj dolnej granicy wieku uczęszczania na siłownie, w związku z czym decyzja ta zależy jedynie od regulaminu danej siłowni. Karnet można zwykle wykupić mając skończone 16 lat.