Ruch i dbanie o zdrowie fizyczne powinno być nieodłączną częścią życia każdego człowieka. Aktywność fizyczna i regularne treningi potrafią utrzymać nas przy zdrowiu, a nawet przedłużyć życie. Dodatkowo, ćwiczenia umożliwiają rychły powrót do sprawności na przykład po wypadkach czy skomplikowanych zabiegach. Dlatego też internet oraz inne mass media huczą od propagowania zdrowego trybu życia i zachęcania do aktywności fizycznej.

W większości reklamowanych treningów dostrzec możemy te odbywające się na siłowni. Nie da się ukryć, że nie każdy chce, ma czas czy predyspozycje by podjąć się ćwiczenia właśnie na zwykłej siłowni. Idealnym rozwiązaniem na to jest trening ems, który nie wymaga noszenia ciężarów, godzin spędzonych na rowerku czy krzątania się po zatłoczonej siłowni; wystarczy odpowiedni kombinezon i prądy.

Czym są prądy EMS?

Prądy EMS są niczym innym jak impulsami elektrycznymi wykorzystywanymi podczas treningu EMS. Mają one na celu wywołanie intensywnych skurczy mięśni, tak aby zostały one wraz z włóknami nerwowymi pobudzone. EMS trening jest inaczej zwanym elektrostymulacją mięśni, za pomocą prądów EMS, które występują w elektrodach wbudowanych w odpowiedni kombinezon, który osoba podejmująca się treningu EMS musi na siebie włożyć. Prądy te używane są nie tylko w treningach, ale również w medycynie estetycznej czy fizjoterapii.

Na czym dokładnie polega EMS?

Trening EMS, zwany na świecie Electrical Muscle Stimulation, jak sama nazwa wskazuje, polega na stymulacji mięśni elektrycznymi prądami wysyłającymi impulsy elektryczne przez elektrody znajdujące w odpowiednim kombinezonie, który jest przeznaczony właśnie do wykonywania EMS treningu.

Uruchomienie przepływu impulsów elektrycznych przez kombinezon do ciała ćwiczącego wysyła bodźce, które odbierane przez mózg wysyłają dalszą informację z impulsami do mięśni powodując ich wzmożoną stymulację. Dzięki prądom EMS, mięśnie pracują tak samo, a nawet skuteczniej niż na zwykłym treningu siłowym i/lub cardio. Jednak, aby rozpocząć trening EMS należy wcześniej przejść kilka prostych etapów, które sprawią, że EMS trening będzie skutecznym. Najpierw trener wykonuje analizę składu ciała, aby móc wybrać najodpowiedniejszy zestaw ćwiczeń oraz częstotliwość prądów EMS.

Po takiej analizie, dopasowywany jest kombinezon z elektrodami i rozpoczynane są proste ćwiczenia będąc podłączonym do prądów. Trening EMS trwa około 20 minut i odpowiada około 3 godzinom spędzonym na zwykłym, konwencjonalnym treningu na siłowni. Podczas tych zaledwie 20 minut, człowiek jest w stanie spalić do 1200 kcal. Pierwsze rezultaty widać już po pierwszych sesjach treningu.

Komu przyniesie korzyści trening EMS?

Taki sposób aktywności przyniesie korzyści wszystkim niezależnie od wieku, płci, stanu zdrowia. Trening EMS jest idealny dla osób, które szybko chcą schudnąć, utrzymać formę po kontuzji nie mając przy tym wystarczająco dużo czasu, by trenować na siłowni konwencjonalnej. Przede wszystkim tego typy trening jest idealną rehabilitacją i ćwiczeniami dla osób z zanikami mięśni, których przyczyną było długotrwałe unieruchomienie, oraz osobom ze schorzeniami typu SMA (rdzeniowy zanik mięśni) czy mózgowe porażenie dziecięce. Mimo bezpieczności i wszechstronności treningu EMS, są pewne przeciwskazania, które wykluczają osoby z podjęcia się tego typu ćwiczeń; należą do nich: ciąża, posiadanie rozrusznika serca, choroby typu cukrzyca, padaczka, miażdżyca oraz nadciśnienie tętnicze.

Efekty treningu EMS

Kluczowym efektem, najszybciej osiągalnym treningu EMS to utrata tkanki tłuszczowej. Już po pierwszych sesjach treningowych (po miesiącu) widać rezultaty. Efekty treningu EMS to także ładnie wyrzeźbiona sylwetka, poprawa jędrności i elastyczności skóry, co wpływa na zwalczenie cellitu oraz poprawa kondycji.

Prądy EMS przyczyniają się również do wzmocnienia mięśni, dzięki czemu parametry siłowe i wysiłkowe są zdecydowanie lepsze, a problemy z bólami i dolegliwościami stawowymi i/lub mięśniowymi są niwelowane i zapobiegają ich ponownemu pojawieniu się. Jeśli chodzi o trening EMS efekty najlepsze, to one dostrzegalne są już po 4-6 miesięcy od pierwszej sesji EMS treningu. W zakładkach na forach trening EMS opinie, dostaje on bardzo pozytywny odbiór, wiele osób wypowiada się, jak dzięki nim osiągnęli wymarzone sylwetki, oraz poziom tkanki tłuszczowej w krótkim czasie bez konieczności męczenia się treningami siłowymi na siłowaniach i halach fitness, a nawet jak trening EMS umożliwił im powrót do normalnego funkcjonowania i poruszania się po kontuzjach czy chorobach.

Podsumowanie

Widzimy, że klienci są zachwyceni tym sposobem ćwiczeń, ale jak wygląda kwestia ceny, czy „trening EMS opinia pozytywna” równa się „pozytywna cena”? To zależy. Po wyszukaniu frazy trening EMS cena średnia pojedynczej sesji treningu EMS to koszt około 100 – 200 złotych. Cena treningu EMS w niektórych miejscach może być niższa wraz z wykupieniem dłuższego abonamentu. Można natomiast zakupić samemu sprzęt do ćwiczeń EMS, natomiast koszt takie oprzyrządowania to minimum kilkanaście tysięcy. Istnieją jeszcze urządzenia kompaktowe, bezprzewodowe; cena takiego sprzętu waha się od 1500 do 6000 złotych.